6 Čvn

Tělesně handicapovaní cyklisté "zajeli" výborné výsledky na prvním podniku Evropského poháru ve francouzském Correze

Ve dnech 26. – 27.5. 2007 se v krásném horském městečku Correze konal první podnik EP handicapovaných cyklistů. Po Americkém poháru a Světovém poháru na dráze se jednalo o další významný podnik sezóny. A stálo to opravdu za to, vlastně šlo o neoficiální mistrovství Evropy, protože na startu se sešla kompletní evropská silničářská špička.

Pořadatelé připravili nádherné podmínky po závody. Trať silničního závodu i časovky zahrnovala všechny prvky moderní cyklistiky, obsahovala dlouhý a náročný kopec, rovinu na horské planině v protivětru a prudký, technicky náročný sjezd. Profil trati se tak, konečně, po dlouhých letech vymanil z nepochopitelného zajetí rovinatých a nezáživných tratí. A pokud tento trend náročné a atraktivní trati pořadatelé připraví i pro MS v Bordeaux, jak tvrdili, máme se opravdu na co těšit. Strhující výkony v kopci či rychlost blížící se k 90 km v hodině ve sjezdu, brala divákům v Correze dech.

Do silničního závodu odstartovali všichni závodníci kategorií LC a CP současně a všichni absolvovali 4 náročné okruhy. Začalo se závodit ihned po startovním výstřelu, nebyl čas na žádné taktizování, úvodní kopec s řadou serpentin a různými procenty stoupání donutil každého závodníka k maximálnímu výkonu. V čele se vytvořila skupina deseti závodníků, která udávala strhující tempo. Za ní jezdila menší skupinka jezdců a následoval hlavní peloton. V předposledním kole se čelo závodu, kde úřadovali mistři světa Roberto Alcaide LC2, Wolgang Sacher LC1, Michel Alcaine CP4, Italové Triboli a Addesi LC1 a náš Jiří Ježek LC2, roztrhalo neustálými nástupy a trháky, takže do závěrečného kola najížděla s mírným náskokem skupinka Sacher, Ježek, Alcaide následovaná šesti člennou skupinou, kde tempo diktovala dvojice výborně jedoucích Italů, Triboli, Addesi. V polovině závěrečného stoupání nasadil k trháku Alcaide, který si vytvořil přibližně 50 metrový náskok před Jiřím Ježkem. Wolfgang Sacher se propadl do skupinky jedoucí za touto dvojicí. Avšak Jiří Ježek potvrdil, co z něho dělá současnou hvězdu světové cyklistiky handicapovaných. V maximálním úsilí, s obrovskou vůlí, metr za metrem, postupně stáhnul náskok Roberta, na vrcholu kopce ho dojel a tato dvojice pak v pravidelném střídání zvětšila svůj náskok před skupinkou stíhačů až na 2 minuty. Diváci i my trenéři v početné skupině doprovodných vozidlech jsme napjatě sledovali, jak tento strhující souboj dvou nejlepších handicapovaných silničářů planety skončí. Do cíle přijeli oba závodníci současně, ruku v ruce se dobrovolně a spravedlivě rozdělili o první a druhé místo a řešení rébusu, kdo je nejlepším silničářem odsunuli o pár měsíců na silniční závod mistrovství světa v Bordeaux.
Roli týmové dvojky potvrdil Jirka Kalousek. Společně s Rolandem Nosianem ze Slovenska postupně roztrhali peloton, dojeli skupinku uprchlíků, aby v závěrečném stoupání do cíle Jirka vyspurtoval vynikající 7. místo v kategorii LC1. Petr Kocman přijel v polovině startovního pole na 17. místě.
Velikou radost nám udělal benjamínek týmu Tomáš Kvasnička. Syn slavného otce a dvojnásobného vicemistra světa v cyklokrosu Milana Kvasničky potvrdil, že je opravdu velikým cyklistickým talentem. I když byl absolutně nejmladším závodníkem v pelotonu a ve svých 16 letech jel teprve první závod tohoto významu, nijak se nezalekl slavných jmen a atmosféry velkých závodů a podal výborný výkon. Nebýt technické chyby v kopci, která Tomáše stála výsledně několik minut, byl jeho výsledný čas ještě lepší. Tomáš absolvoval závod v hlavním poli závodníků a v kategorii CP 4 obsadil výborné 2. místo.

Nedělní časovka byla stejně náročná a strhující, jako závod silniční. celkově vyhrál Roberto Alcaide před naším Jiřím Ježkem. Tomáš Kvasnička obsadil opět druhé místo (!) v kategorii CP 4, v „našlapané“ kategorii LC 1 Jiří Kalousek obsadil 9. místo a Petr Kocman 17. příčku.

Tělesně handicapované cyklisty nyní čeká několik menších závodů, např. otevřené mistrovství Německa na dráze, MČR, Český pohár, atd. Začátkem července se celý reprezentační tým, včetně handbikerů a juniorů sejde ke společnému soustředění v Novém Městě nad Metují, poté závodníci společně absolvují dva podniky EP v Německu a na Slovensku a dále vstoupí do závěrečné fáze přípravy před MS v Bordeaux.